Pravidla ledního hokeje

ASISTENCE

Asistence je v ledním hokeji přihrávka z níž dá příjemce přihrávky branku. Ve statistikách se evidují i tak zvané druhé asistence. Což je přihrávka, kterou přijímají hráči přihrávající střelci branky. Za první i druhou asistenci se hráči připisuje jeden kanadský bod. Pro připsání asistence stačí pokud hráč puk mířící ke střelci branky tečuje a nebo se ho jinak dotkne. Hráč si připisuje asistenci i v případě, že se ke střelci branky puk odrazí od brankáře (v případě, že ten nemá puk pevně pod kontrolou). V případě, že se střelec branky dotkne jako první hráč svého týmu puku nebo puk získá od protihráče, tak nejsou uděleny žádné asistence.

BODY VZHAZOVÁNÍ

Body vhazování tvoří 9 zřetelně vyznačených míst na hřišti, kde rozhodčí vhazují kotouč do hry. Vhazuje se podle povahy pře stupku i na jakémkoli místě hřiště, nikdy se však vhazování neprovádí blíže než 6 m od branky nebo blíže k postrannímu hrazení, než jsou body vhazování ve středním pásmu a v obou koncových pásmech.

Střední vhazování

Střední bod vhazování je modrý o průměru 30 cm, je vyznačen ve středu hřiště, kolem něj je kruh o poloměru 4,5 m, do něhož mají ostatní hráči při vhazování zákaz vstupu. Na středním bodu vhazování se vhazuje při zahájení utkání a třetin, po docílení branky, při předčasném vystřídání brankáře hráčem, po mylném posouzení postavení mimo hru nebo zakázaného uvolnění, rozhodčí sem pokládá kotouč před trestným střílením.

Body vhazování ve středním pásmu
4 body vhazování ve středním pásmu jsou červené o průměru 60 cm, jsou ve vzdálenosti 1,5 m od každé modré čáry a ve stejné vzdálenosti od hrazení jako koncové body vhazování. Na bodech vhazování ve středním pásmu se vhazuje, když hráč útočícího mužstva porušil pravidlo nebo způsobil přerušení hry ve svém útočném pásmu, nebo když porušil pravidlo o postavení mimo hru zavedením kotouče za modrou čáru, po neuznání branky za situace, když útočící hráč je v brankovišti a podobně.


Koncové body vhazování
4 koncové body vhazování (2 v každém z koncových pásem) jsou červené o průměru 60 cm. Jsou opatřeny kruhy o poloměru 4,5 m, do nichž mají ostatní hráči při vhazování zákaz vstupu, a systémem čar upřesňujícím postavení hráčů. Poloha koncových bodů vhazování je dána vzdáleností 6 m před středem branky a vzdáleností 7 m od tohoto pomyslného bodu kolmo do obou stran. Na koncových bodech vhazování se vhazuje, když dojde k přerušení hry mezi koncovými body a bližším koncem hřiště, když branka není uznána pro odražení kotouče přímo od rozhodčích, když došlo k zakázanému uvolnění v opačném koncovém pásmu, když kotouč uvízl v síti na vnější straně branky, pokud se tak nestalo vinou hráče útočícího mužstva a podobně.


Vhazování mimo body vhazování

Mimo body vhazování se vhazuje kdekoli tam, kde došlo k přerušení hry nebo se naposledy hrálo, když poruší pravidlo hráči obou mužstev, když je hra přerušena z důvodů, jež pravidla přesně neuvádějí, když jsou na led vhozeny předměty, když bylo pravidlo o postavení mimo hru porušeno přihráním nebo vystřelením kotouče na modré čáře, když je kotouč mimo hřiště a podobně.

 

GÓL

Gól v ledním hokeji představuje úspěšné vstřelení puku do branky. Pokud se tak stane dle pravidel, dochází díky němu ke změně skóre zápasu. Gól uznává hlavní rozhodčí k tomu určeným gestem. V českém prostředí se i pro gól někdy používá slovo branka.

Gól je v ledním hokeji uznán tehdy, pokud se puk ocitne v prostoru ohraničeném brankovou konstrukcí a přejde celým objemem brankovou čáru. Signál, že se tak stalo, vysílá brankový rozhodčí. Branka ovšem musí být při vstřelení gólu v předepsaném postavení a brankář nesmí být nedovoleně atakován. Gólu může být dosaženo aktivní hrou hokejkou či odrazem od jiné části hokejové výstroje a výzbroje. Hokejka střelce však nesmí být nad příčnou tyčí branky a puk se nesmí odrazit přímo od rozhodčího.

Góly rozhodují utkání v ledním hokeji, což dodává mimořádnou důležitost jejich střelcům. Z tohoto důvodu se staly předmětem sledování. Nejlepší střelci jednotlivých lig a turnajů bývají vyhlašování a případně oceňováni. Pro potřeby statistik hokejistů se někdy zvlášť sledují góly z různých hledisek:

  • Gól vstřelený při přesilové hře.
  • Gól vstřelený pri oslabení.
  • Gól, který zajistí rozhodující náskok ve skóre, který již nedokáže soupeř srovnat.
  • Gól, který zajistí týmu remízu.
  • Gól, který padne v prodloužení.
  • Gól z trestného střílení.
  • Gól vstřelený do prázdné branky mužstvu, které odvolalo brankáře (tzv. Power-play).

KANADSKÉ BODOVÁNÍ

Kanadské bodování je disciplína v ledním hokeji, která je jakýmsi hlavním ukazatelem hráčových útočných kvalit. Kanadské body jsou uděleny hráči za vstřelené góly a asistence na gól. Jak za gól, tak za asistenci je udělen vždy jeden kanadský bod. Vítězové v kanadském bodování bývají v jednotlivých ligách oceňováni trofejemi. Například v National Hockey League získá vítěz kanadského bodování sezóny Art Ross Trophy.

NÁJEZD

Samostatný nájezd v ledním hokeji je forma trestného střílení, které je přesně definováno pravidly ledního hokeje. Jedná se o herní situaci, kdy útočící hráč sám resp. zcela samostatně bez pomoci svých spoluhráčů útočí na samostatného hokejového brankáře. Čili jedná se o stav jednoho hráče z pole útočícího samostatně proti jednomu brankáři.

Pokud hokejový rozhodčí v souladu s pravidly ledního hokeje nařídí samostatný nájezd, pak trenér útočícího družstva vybere jednoho hráče, který samostatný nájezd provede.

Rozhodčí položí puk doprostřed stadionu do středového kruhu a zapíská. Útočící hráč najíždí z poloviny hokejového hřiště na soupeřovu branku a snaží se vsítit gól, brankář se mu v tom snaží zabránit. Branka nemůže být uznána například z toho důvodu, že útočící hráč provede s pukem nedovolený zpětný pohyb opačným směrem.

Samostatné nájezdy se používají i v případě, že pravidla příslušné hokejové soutěže nařizují jednoznačně rozhodnout zápas, který i po předepsaném prodloužení skončil nerozhodně.

OFSAJD
Toto pravidlo zakazuje hráčům útočícího mužstva vjet do útočného pásma dříve než puk. Pokud ve chvíli, kdy má hráč obě brusle za modrou čárou v útočném pásmu, přejde puk celým objemem tuto čáru (to se ovšem netýká hráče, který puk do pásma pod svou kontrolou vede, ten smí čáru překročit dříve než kotouč), hráč je v postavení mimo hru, hra se přeruší a naváže se vhazováním:

  • z nejbližšího vhodu vhazování, zavezl-li puk do pásma útočící hráč,
  • z místa, odkud byl puk přihrán nebo vystřelen přes modrou čáru,
  • na koncovém bodě vhazování v obranném pásmu provinivšího se družstva, bylo-li toto postavení mimo hru způsobeno úmyslně.

TREST

Trest se v ledním hokeji ukládá za chování odporující pravidlům. Většinu trestů uděluje hlavní rozhodčí. Čárový rozhodčí může postihovat pouze jednoznačná technická provinění, jako je příliš mnoho hráčů na ledě. V NHL může čárový rozhodčí trestat úmyslné zákroky, které hlavní rozhodčí nezaznamenal.

Během trestu sedí potrestaný hráč na trestné lavici. Ve většině případů nemůže potrestaný tým hráče nahradit a je proto po dobu trvání trestu oslaben. Normálně má hokejový tým pět hráčů (kromě brankáře); pokud je jeden hráč vyloučen, hraje se pět na čtyři.

Druhy trestů:

Menší trest 
Hráč (kromě brankáře) je vyloučen ze hry na dvě minuty, náhradník není povolen. Pokud soupeř vstřelí gól, trest je ukončen a hráč se vrací na led.
Menší trest pro hráčskou lavici 
Hráč provinivšího se týmu, který byl v době provinění na ledě, je vyloučen ze hry na dvě minuty. Náhradník není povolen.
Dvojitý menší trest 
Dva menší tresty za sebou (ukládá se ve specifických případech).
Větší trest 
Hráč je vyloučen ze hry na pět minut, náhradník není povolen. Trest není ukončen dříve ani v případě, že soupeř vstřelí gól.
Osobní trest 
Při prvním osobním trestu je hráč (kromě brankáře) vyloučen ze hry na deset minut, může za něj ihned nastoupit náhradník. Při druhém osobním trestu je hráč (včetně brankáře) vyloučen do konce zápasu (náhradník je povolen okamžitě).
Osobní trest do konce utkání 
Hráč (včetně brankáře) je vyloučen do konce utkání a může za něj ihned nastoupit náhradník.
Trest ve hře 
Hráč (včetně brankáře) je vyloučen do konce utkání. Po pěti minutách může nastoupit náhradník.
Trestné střílení 
Hráč, který byl faulován, provede trestné střílení. Ostatní hráči ustoupí na své hráčské lavice. Na pokyn rozhodčího hráč, který provádí trestné střílení, začne hrát pukem a pokusí se vstřelit branku. Brankář nesmí opustit brankoviště dřív, než se hráč dotkne puku. Je-li puk vystřelen, trestné střílení končí (buď je dosažena branka, či nikoli) - hráč již nemůže dále hrát.
 

ZAKÁZENÉ UVOLNĚNÍ

Zakázané uvolnění je situace v ledním hokeji, která nastane v případě, že je puk vystřelen hráčem z vlastní poloviny ledové plochy (tj. před půlící červenou čarou) na soupeřovu tak, že bez jediného dotyku vlastního hráče nebo protihráče přejede brankovou čaru soupeře.

 

Hokejové hřiště s polohou bodů vhazování